نکات مهم قبل از برگزاری جشن تولد

جشن تولد نیاز به برنامه‌ریزی کامل دارد، هنگام برنامه‌ریزی مهمانی خود باید چند مورد را در نظر بگیرید. قبل از اینکه لیست مهمانان خود را آماده کنید و یا برای خرید تزیینات اقدامی کنید، یک دقیقه وقت بگذارید و برنامه‌ای که در ذهن دارید را روی کاغذ بیاورید. برنامه‌ریزی قبلی باعث صرفه‌جویی در وقت، هزینه و ایجاد آرامش در شخص شما می‌شود. به‌خاطر داشته باشید که مسابقه‌ای در کار نیست و هیچ داوری وجود ندارد. فقط قرار است چند ساعتی کنار هم خاطرات خوش بسازید پس آرام باشید و با خونسردی به تک‌تک برنامه‌ها رسیدگی کنید. کیک تولد رنگی بودجه خود را مشخص کنید تا زمانی که بودجه خود را در نظر نگرفته‌اید، یک ریال هم خرج نکنید. اول‌ازهمه باید مشخص کنید چقدر می‌توانید هزینه کنید و تا چه میزان جیب شما اجازه می‌دهد تا برای دعوت‌نامه‌ها، کیک، مواد غذایی، نوشیدنی، سرگرمی و دکوراسیون فضای اجاره‌ای یا مهمانی خرج بتراشید.

سعی کنید قبل از برنامه‌ریزی آخر، قیمت مایحتاج جشن را بدانید و کلیت آن را محاسبه کنید تا زمان خریدکردن شگفت‌زده نشوید. انتخاب یک تم مناسب یک محتوای خاص برای مهمانی خود انتخاب کنید و همة جزئیات را با موضوع خود مرتبط کنید. این شامل دعوت‌نامه‌ها، تزئینات و غذا خواهد بود. می‌توانید از میهمانان خود بخواهید لباس خاصی برای مهمانی بپوشند و با توجه به موضوع خود ایده‌پردازی کنید. اگر مهمانی غافل‌گیرانه نیست اجازه دهید شخص مذکور موضوع را انتخاب کند.

تم برای کودک می‌تواند از یک شخصیت کارتونی، اسباب‌بازی یا بازی موردعلاقه او باشد. درحالی‌که این موضوع برای یک نوجوان می‌تواند یک ورزش، سرگرمی، رنگ موردعلاقه و یا یک شخصیت مشهور باشد. اگر در فکرکردن با موضوعی مشکل دارید، به یکی از فروشگاه‌های مهمانی سر بزنید، حتماً ایده‌ها و وسایل مناسبی خواهید یافت. اگر از تم‌های رنگی استفاده می‌کنید، به‌خاطر داشته باشید مضمون‌هایی که برای دخترخانم‌ها انتخاب می‌کنید با آقاپسرها متفاوت است.

 

تم سفید و مشکی مناسب جشن
تم سفید و مشکی مناسب جشن

محل برگزاری جشن تولد

در دسترس بودن مکان برای مهمانی شما می‌تواند تعداد مهمانان، موضوع مهمانی، سرگرمی و مدت‌زمان مهمانی را تعیین کند. اگر بودجه شما اجازه می‌دهد، شما می‌توانید فضایی را اجاره کنید یا مهمانی خود را در یک رستوران یا سالن مخصوص مهمانی برگزار کنید.

اگر بودجه محدودی دارید و می‌خواهید با مهمانی گرفتن در خانه خود، پول پس‌انداز کنید، به امکانات خانه خود نگاه کنید. آیا فضای کافی و وسایل مناسب برای گرفتن جشن را دارید یا قرار است در کل مهمانی از گلدان‌ها و ظروف ارزشمندتان محافظت کنید. اگر وسایل موردنیاز یک مهمانی را ندارید با اجاره کردن آنها از یک شرکت تشریفاتی در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

تعداد مهمان‌ها

هنگام برنامه‌ریزی جشن تولد به تعداد مهمان‌ها باید توجه کرد. هرچه تعداد مهمان‌ها بیشتر باشد سرگرم‌کردن آنها نیز زمان بیشتری می‌برد، به‌عنوان‌مثال برای سرگرم‌کردن 5 مهمان 30 دقیقه زمان لازم است اما برای ۲۰ نفر مهمان و یا بیشتر زمان بیشتری نیاز دارید.

دکوراسیون جشن تولد در فضای باز
دکوراسیون جشن تولد در فضای باز

 

البته بازهم محتوای مهمانی مهم است، اینکه برای کودک یا نوجوان و یا جوان مهمانی برگزار می‌شود متفاوت است، مطمئناً مدیریت تعداد زیاد مهمان خردسال کار آسانی نمی‌باشد. همچنین تعداد مهمان‌ها با بودجة شما رابطه مستقیمی دارند، هرچه مهمان‌ها بیشتر باشند شما باید هزینة بیشتری کنید.

 

 

در تولد یک یا چند دستیار برای خود انتخاب کنید

از یک شرکت خدماتی و تشریفاتی کمک بگیرید. در ظاهر شما میزبانید ولی سرویس و خدماتی که یک گروه با تجربه می‌تواند برای شما ارائه دهد عملاً باعث می‌شود تا هم شما از مهمانی لذت ببرید و هم مهمان‌ها خوب پذیرایی شوند و ساعاتی به‌یادماندنی را کنار هم سپری کنید. این مراکز با ارائه خدمات مختلف بنا به سلیقه و شرایط شما جشن کامل و بی‌دردسری را برپا می‌کنند.

بادکنک آرایی مراسم جشن
بادکنک آرایی مراسم جشن

سخن آخر

همیشه سعی کنید یک برنامه پشتیان هم داشته باشید، چون همیشه یکسری اتفاق‌ها ممکن است رخ دهد که خارج از برنامه‌ریزی شما باشد. مخصوصاً اگر قرار باشد شخص خاصی را غافل‌گیر کنید و او از جشن تولد اطلاعی نداشته باشد.

برای مثال اگر مهمانی برای خردسال است عواملی چون دل‌درد یا حساسیت به مواد غذایی خاص و یا حتی قهر و آشتی‌های کودکانه را باید در نظر گرفت. همیشه بازی جایگزین داشته باشید تا اگر یک سرگرمی جذاب نبود، بازی دیگری را انجام دهید.

اگر مهمانی در محیط باز برنامه‌ریزی‌شده است، حتماً فضای داخل را هم آماده کنید تا اگر نیاز به تغییر مکان شد به دردسر نیفتید. همیشه غذا و خوراکی‌ها را بیشتر از تعداد در نظر بگیرید تا همه با آرامش و لذت از تنقلات استفاده کنند.

مقالات مرتبط :

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید