مراحل مراسم عروسی و برگزاری بهتر جشن

جشن عروسی را می­توان لحظه آغاز زندگی مشترک یک زوج جوان دانست. به همین علت اکثر افراد تمایل به برگزاری یک جشن باشکوه دارند، تا زندگی خود را به بهترین نحو ممکن شروع کرده باشند. برای برگزاری یک جشن بی ایراد که تا آخر عمر تداعی کننده خاطرات زیبا برای همه باشد، لازم است دختر و پسر و خانواده­هایشان از مراحل مراسم عروسی به طور دقیق اطلاع داشته باشند.

برای برگزاری جشنی که خاطرات ماندگاری از آن بر جای بماند، باید به تمام لوازم مورد نیاز در آن روز از قبل فکر شود و برای تمام لحظات برنامه ریزی صورت گیرد. انتخاب مکان برگزاری جشن، رزرو دفترخانه برای ثبت رسمی ازدواج، خرید حلقه و لباس عروس و داماد و …. مواردی هستند که باید به دقت برای انجام آنها برنامه ریزی شود و هماهنگی­های لازم لحاظ شود. از قلم افتادن هر کاری در مرحله برنامه ریزی، سبب آشفتگی در برگزاری مراسم و جشن خواهد شد. می­توان جهت اطمینان از برگزاری ایده­آل جشن، برنامه ریزی و هماهنگی­های لازم برای تدارک جشن درخور را به موسساتی که در این زمینه فعالیت حرفه­ای دارند سپرد. در این صورت مشغله کاری و ذهنی عروس و داماد و خانواده­هایشان به کمترین سطح ممکن خواهد رسید و تنش­های روزهای قبل از جشن عروسی به حداقل خواهد رسید.

تهیه لیستی از کارها برای انجام مراحل مراسم عروسی

برنامه ریزی دقیق ضامن برگزاری مراسم عروسی رویایی
برنامه ریزی دقیق ضامن برگزاری مراسم عروسی رویایی

 

اکثر آقایان داماد علاقه مند به برگزار کردن جشنی در حد رویاهای عروس خود هستند. برای تدارک جشنی منظم که تمام موارد در آن به خوبی برنامه ریزی شده باشد، بهتر است لیستی از اقلامی که برای روز جشن مورد نیاز است تهیه شود. در گام بعد باید زمان بندی مناسبی برای تهیه لوازم و وسایل نمود. اجرای مراحل مراسم عروسی نیازمند همدلی عروس و داماد وصبوری خانواده­ها است.

برخی از اقلام ضروری مورد نیاز روز جشن عبارتند از آینه و شمعدان، حلقه عروس و داماد، لباس عروس، کت و شلوار داماد، کفش عروس و داماد و دسته گل عروس . البته موارد ذکر شده ضروریات روز جشن هستند و اقلام دیگری نیز می­تواند با توجه به علاقه­مندی عروس و داماد، آداب و رسوم و میزان بودجه در اختیار به این موارد اضافه شود.

برای تدارک جشن باید با برخی مراکز ارائه دهنده خدمات نیز هماهنگی صورت گیرد. رزرو دفترخانه ثبت ازدواج، هماهنگی با آرایشگاه و آتلیه عکاسی، هتل یا تالار محل برگزاری جشن و گل آرایی ماشین عروس مهم­ترین مواردی است که باید در روزهای قبل از برگزاری جشن در رابطه با آنها تصمیم گیری شود.

گام­های لازم برای تدارک مراسم عروسی

مراحل تدارک مراسم عروسی
مراحل تدارک مراسم عروسی

 

گام­های لازم برای تدارک عروسی که در شان خانواده عروس و داماد باشد، عبارتند از:

  • انتخاب تاریخ برگزاری جشن

انتخاب تاریخ، اولین مرحله از مراحل مراسم عروسی است. بهتر است زمانی برای جشن انتخاب شود که از نظر هر دو خانواده ایده­آل باشد و زمان کافی برای انجام کارها در نظر گرفته شود تا از ایجاد اضطراب و استرس جلوگیری شود.

  • رزرو هتل و تالار مورد نظر

رزرو هتل و تالار برگزاری جشن باید در صدر کارها قرار بگیرد. غفلت در این مورد می­تواند تمام برنامه­های دیگر را تحت تاثیر قرار دهد.

  • رزرو دفتر ثبت ازدواج

برخی از خانواده­ها تمایل به ثبت ازدواج جوانان خود در محضر و به دور از هیاهو و شلوغی دارند. این گروه باید رزرو محضر را نیز در اولویت برنامه­ها و کارهای خود قرار دهند. لازم است مدارک مورد نیاز برای ثبت ازدواج به دقت پرس و جو شود و در روزهای پیش از جشن مدارک لازم آماده شود.

  • خرید لوازم و وسایل مورد نیاز عروس و داماد

یکی از بهترین مرحله از مراحل مراسم عروسی، خرید لباس عروس و کت و شلوار داماد است که خاطرات آن تا سالیان دور ماندگار خواهد بود. انتخاب حلقه و خرید آینه و شمعدان در تمام عمر تنها یکبار اتفاق می­افتد و لازم است وقت و انرژی کافی برای انتخاب آنها صرف شود.

  • رزرو آرایشگاه و آتلیه عکاسی

انتخاب آرایشگاه یک مرحله حساس و مهم است که نباید به هیچ عنوان در این زمینه ساده انگاری شود. تنها چیزی که بعد از پایان یافتن مراسم باقی می­ماند، عکس­های عروسی است. لذا برای انتخاب آتلیه باید دقت کافی صورت گیرد. واضح است که لازمه داشتن آلبوم عروسی زیبا، داشتن آرایش جذاب و گیرا است.

  • هماهنگی با موسسات گل آرایی

با توجه به اهمیت ماشین عروس، سپردن ماشین برای گل آرایی به موسسات خبره لازم و ضروری است.

 

مقالات مرتبط :

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید