آشنایی با فعالیت دی­جی و تجهیزات آن

دیسک جانکی یا به زبان عامیانه دی­جی به معنای سوارکار دیسک است، این اسم برای اولین­بار در رادیو برای مطرح آهنگ‌های پاپولار بر روی گرامافون‌های قدیمی به نام دیسک به کار رفت، و کار اصلی آن به­اصطلاح جاک کردن یعنی پخش و افکت گذاری بود، اما امروزه فعالیت آن‌ها بسیار پیچیده‌تر و با امکانات و تجهیزات بسیار حرفه‌ای‌تر صورت می­گیرد.

 

دیسک جانکی از رادیو تا به امروز

 

امروزه به چه کسانی دی­جی می­گویند؟

همان‌طور که گفته شد فعالیت و نحوه کار این افراد امروزه بسیار متفاوت‌تر از گذشته است، این افراد امروزه در اکثر جشن­ها و مجالس شادی ما حضور دارند و باعث ایجاد شور و هیجان در میهمانی­ها می­شوند، و برعکس چیزی که اکثر افراد فکر می­کنند کار این اشخاص بسیار دشوار است و قبل از هر مجلس باید حسابی خود را آماده کنند. امروزه این نوع فعالیت این‌گونه است که آهنگ‌ها شاد که گاهی توسط خود و گاهی توسط افراد دیگر تهیه شدند را جمع­آوری کرده و در هر مجلس بر اساس سبک و سلیقه افراد آن­ها را اجرا می­کنند.

وسایل موردنیاز

این افراد از تجهیزات صوتی بسیار پیشرفته‌ای استفاده می­کنند که می‌توانند دو منبع موسیقی مختلف را هم‌زمان پخش کرده و یکدیگر را باهم ترکیب کنند تا در نهایت از هر دو آن یک موسیقی یکپارچه ایجاد شود، کار اغلب این دستگاه­ها شامل همسو کردن ضربات ریتم این دو موسیقی است. از جمله تجهیزات آن­ها می‌توان به دستگاه دی­جی ، لپ­تاپ، هدفون، بلندگو، میکروفون و تجهیزات نورپردازی اشاره کرد که در ادامه با هرکدام بیشتر آشنا می­شویم.

 

دستگاه‌های مورد‌استفاده

این دستگاه اصلی‌ترین وسیله برای هر فردی در این شغل است که در هر مراسم مشخص می­کند که کار شما چیست، این دستگاه انواع مختلفی دارد که قیمت آن بر اساس سادگی و حرفه‌ای بودنش تغییر می­کند، این دستگاه می­تواند یک ست دی­جی کامل یا یک دستگاه کنترلر کوچک باشد مهم مهارت فرد در کارش است که چگونه از این دستگاه استفاده می­کند که این مهارت با آموزش و تجربه و تمرین برای افراد به دست می­آید.

 

تجهیزات حرفه­ای برای اجرا

 

لپ­تاپ دی­جی

مهم نیست که از یک کنترلر ساده استفاده کنید یا یک ست کامل دی­جی درهرصورت شما نیازمند یک لپ­تاپ خوب برای کار خود هستید تا بتوانید بانک موسیقی خود را ذخیره کرده و آن را تبادل کنید. این لپ تاپ درواقع کلاس کار حرفه‌ای شما را نشان می‌دهد. از طرفی کیفیت کار با این قبیل وسایل و تجهیزات حرفه‌ای با دیگر امکانات مشابه به‌حدی است که نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد!

هدفون مناسب

این هدفون‌ها یکی از اصلی‌ترین تجهیزات است به صورتی که هیچ‌یک از آن‌ها بدون هدفون خود به روی صحنه نمی­روند. با استفاده از این هدفون‌ها فرد می‌تواند موسیقی بعدی که قرار است اجرا شود را بررسی و آماده کند. این هدفون‌ها انواع مختلفی دارند و هریک برای کار خاصی مناسب هستند. برای مثال برخی صدا محیط را گرفته و به صدا هدفون شما اضافه می‌کنند بعضی‌ها به‌صورت کامل جلوی شنیدن صدای خارجی را می­گیرند تا شما به‌خوبی موسیقی بعدی را بشنوید. انتخاب این هدفون بر اساس علایق و سبک‌کاری هر فرد است.

 

یکی مهم‌ترین تجهیزات برای حرفه‌ای‌ها

 

بلندگو مخصوص

بلندگو نتیجه نهایی کار را به نمایش می‌گذارد پس باید در انتخاب آن بسیار دقت کرد، همچنین نحوه فعالیت دی­جی که به‌صورت سیار است یا در یک جا اجرا می­کند یکی از عوامل مهم در انتخاب بلندگو است.

برای افرادی که در یک مکان خاص اجرا می­کنند بهترین کار این است که بلندگوهای بزرگ با حجم صدای بسیار زیاد استفاده کنند اما برای افرادی که به‌صورت سیار کار می­کنند بسیار قابل اهمیت است که از بلندگوهای سبک و البته با حجم صدای مناسب استفاده کنند.

کاربرد میکروفون برای دی­جی

استفاده از میکروفون چندان اهمیتی ندارد اما درصورتی‌که مخاطب شما برایتان اهمیت نداشته باشد. کار اصلی هر دی­جی انتقال حس درونی خود در آن لحظه به مخاطب است و بهترین ابزار برای ارتباط گرفتن با مخاطب استفاده از میکروفون است. شما در حین اجرا به‌عنوان مجری صحنه باید بتوانید تمام هیجان و احساس خود را در آن لحظه به مخاطب انتقال دهید تا کار و صحنه تأثیرگذاری برای مخاطب داشته باشید

 

ارتباط مناسب با مخاطبین  دی­جی

 

تجهیزات نورپردازی

همان‌طور که گفته شد کار اصلی این افراد انتقال شور و هیجان به مخاطب خود است و نورها یکی از اصلی‌ترین روش‌های ایجاد این حس در افراد هستند. همچنین در این زمینه تنوع بسیار زیادی وجود دارد که البته این تنوع زیاد همیشه خوب نیست و استفاده بیش از حد از نورها باعث افت کیفیت صحنه می‌شود پس برای انتخاب نورها باید با افراد متخصص مشورت کرد.

همچنین تجهیزات نورپردازی هزینه زیادی دارند و بسیاری از افراد برای شروع کار خود این تجهیزات را اجاره می­کنند

دی­جی ‌ها چطور برای یک مراسم آماده می‌شوند

کار یک دی­جی از زمانی که مشتری با او تماس می­گیرد شروع می‌شود، بعد از اولین تماس یا دیدار این فرد باید موسیقی‌های مناسب برای مراسم را آماده کند. برای این کار اکثر افراد حرفه­ای مصاحبه کوچکی را با مشتری انجام می­دهند تا بیشتر با سبک موسیقی­ها موردعلاقه، نوع مراسم، و هدف اصلی مشتری آشنا شوند به‌طورکلی می­توان گفت که به دنبال چیزی که درون مشتری است می‌گردند.

 

دی­جی حرفه‌ای باشید تا محبوب بمانید

 

حرفه‌ای باشید تا محبوب بمانید

حالا که علایق و هدف مشتری مشخص شد می­توان پلی لیستی مناسب تهیه کرد که این با سبک و حال هوای مراسم همخوانی داشته باشد و از آن مهم‌تر یک فرد حرفه‌ای باید تا چند ساعت بعد از مراسم موسیقی برای اجرا داشته باشد چون گاهی ممکن است زمان یک مراسم طولانی‌تر شود. قدم بعدی برای داشتن اجرای بهتر بررسی محل برگزاری مراسم است تا بتوان بهترین موقعیت برای قراردادن تجهیزات نورپردازی و صوتی را پیدا کرد.

همچنین ممکن است گاهی قبل از اجرای یک مراسم، پلی لیست آن بارها به دلایل مختلفی مثل حضور افرادی خاص، استفاده از آهنگ‌هایی خاص و ازاین‌قبیل مسائل تغییر کند و یک دی­جی حرفه‌ای باید برای چنین شرایطی آمادگی کامل داشته باشد.

معمولاً یک فرد حرفه‌ای یک هفته مانده به مراسم همه چیز را کاملاً آماده می‌کند و بارهاوبارها جزئیات را بررسی می‌کند و چندین کپی از فایل‌های خود تهیه کرده و تمام تجهیزات خود را بررسی می‌کند تا روز مراسم بدون مشکل و استرسی کار خود را اجرا کند.

 

مقالات مرتبط :

 

مارا در اینستاگرام دنبال کنید